Znamy zwycięzcę 9.edycji Fashion Designer Awards – relacja z gali finałowej !

23 kwietnia w warszawskim Studio LAS odbył się finał prestiżowego konkursu autorstwa Joanny Sokołowskiej-Pronobis.

Kolekcje finalistów oceniało jury pod przewodnictwem Artema Klimchuka, ukraińskiego projektanta. W zacnym gronie jurorów znaleźli się m.in: Tomasz Ossoliński, Agnieszka Maciejak, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Joanna Horodyńska, Dorota Williams, Tamara Perea Gonzalez, Mikołaj Komar, Maryna Tomaszewska, Marieta Żukowska , Karolina Gorczyca , Andrzej Foder i Joanna Sokołowska-Pronobis.

scena z: Marieta Żukowska, Dorota Williams, Macademian Girl, fot. Podlewski/AKPA
scena z: Marieta Żukowska, Dorota Williams, Macademian Girl, fot. Podlewski/AKPA

„Zaskoczyły mnie opowieści o czystości natury odwołujące się do czasów PRL-u, ale również mroczne opowieści z krainy wiatrów, głęboka czerń, a nawet embriony. Zwracałam szczególną uwagę na konstrukcje i dobre szycie, ale również na sposób łączenia tkanin”- przyznała Joanna Horodyńska.

„Tegoroczni finaliści musieli zmierzyć się z trudnym i wymagającym tematem. Oczekiwałam minimalizmu, a spotkałam się z ekstrawagancją, co nie do końca mnie przekonuje, zresztą Jan Machulski uczył mnie, że mniej znaczy więcej. Modę oceniam przez pryzmat jej użyteczności, biorąc pod uwagę takie elementy, jak szlachetność materiałów, dopasowaną, kobiecą konstrukcję i fakt, czy dany projekt mogłabym założyć na wielkie wyjście” – przyznała Marieta Żukowska.

Młodych projektantów wspierała Cisowianka Perlage, a 9. edycję FDA wygrała Celina Wesołowska, która pokonała ponad  270 uczestników i zgarnęła imponującą pulę nagród!  Jej kolekcja wpisuje się w ekologiczne rozumienie mody dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, w tym denimu i wełny, ale również dzięki bezpośredniemu nawiązaniu do natury wprost z głębin oceanu. Na uznanie zasługuje również ciekawa konstrukcja i kolorowe motywy filcowe własnoręcznie robione przez projektantkę.

Celina Wesołowska i Joanna Sokołowska-Pronobis, fot. Podlewski/AKPA
Celina Wesołowska i Joanna Sokołowska-Pronobis, fot. Podlewski/AKPA

Zwyciężczyni otrzymała imponującą pulę nagród, m.in.: staż w atelier Artema Klimchuka w Kijowie, udział w International Young Designers Contest w Kijowie, gdzie spotkają się młodzi projektanci z Europy Środowo-Wschodniej, laureaci konkursów w swoich krajach, 15 tys. złotych od partnera edukacyjnego MSKPU, pełne 2.5 letnie stypendium w MSKPU, wyjazd na Premier Vision do Paryża z Partnerem Strategicznym Microsoft Surface oraz kurs projektowania w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach.

Celina Wesołowska
Celina Wesołowska

II miejsce zajął Sebastian Gąsienica Łuszczek, który dostał zaproszenie na staż w Bizuu, nagrodę od fashionpost.pl , roczne stypendium w MSKPKU. Jego kolekcja zachwyciła Artema Klimchuka, która również zaprosił go na staż w swoim atelier w Kijowie, a Volodymyr Nechiporuk, producent Ukrainian FW do udziału w International Young Designers Contest.

Sebastian Gąsienica Łuszczek
Sebastian Gąsienica Łuszczek

III miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Sobota i otrzymała roczne stypendium w MSKPU.

Małgorzata Sobota
Małgorzata Sobota

Nagrodę specjalną, staż w atelier Gosi Baczyńskiej otrzymała Magdalena Kurnicka, jak również specjalne wyróżnienie od cojestgrane24.pl .

Volodymyr Nechiporuk, Ukraina, Artem Klimchuk -przewodniczący Jury -Joanna Sokołowska-Pronobis i laureaci FDA Sebastian Gąsienica- Łuszczek, Małgorzata Sobota i Celina-Wesołowska
Volodymyr Nechiporuk, Ukraina, Artem Klimchuk -przewodniczący Jury -Joanna Sokołowska-Pronobis i laureaci FDA Sebastian Gąsienica- Łuszczek, Małgorzata Sobota i Celina-Wesołowska

Sonia Hensler była autorką grafik , które stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska. Reżyserem pokazu był  Maciej Majzner.

Dopełnieniem stylizacji modelek było eobuwie.pl.  Oficjalnymi kreatorami looku modelek w 9 edycji FDA byli Quiskin, MAC Cosmetics, Quantum Clinic i Wella Professionals.

Partnerami after-party: Jim Beam i Amundsen.

Wielu znanych gości podziwiało talent młodych projektantów, m.in.: Paulina Chruściel, Olga Bończyk, Agnieszka Wosińska, Aleksandra Hamkało, Monika Mrozowska, Karina Kunkiewicz, Joanna Osyda, Sylwia Nowak, Magda Antosiewicz, Joanna Majstrak,  Tomasz Ciachorowski, Anna Lucińska, Ewa Szabatin, Aneta i Jan Kuroniowie, Agata Biernat, Karolina Pilarczyk, Tomasz Jacyków, Dorota Goldpoint, Anna Puślecka, Marcin Cejrowski, Mateusz Hładki.

tekst: Joanna Sokołowska-Pronobis

zdjęcia:  Podlewski/AKPA

Agnieszka Boryna
Agnieszka Boryna

Redaktor

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm jest jak świątynia, o którą trzeba dbać, bez względu na wszystko. Tak też jest ze zdrowiem. Nic co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Tym bardziej, że matka natura ma nieograniczoną moc i szerokie spektrum działania. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której pomagam schudnąć ale przede wszystkim w zdrowy i bezpieczny sposób. Udzielam również praktycznych wskazówek jak dbać o organizm by cieszyć się zdrowiem na długie lata.