I świadkuję Ci… Portret świadkowej idealnej

Jedna z głównych bohaterek wesela, oczywiście zaraz po parze młodej i rodzicach. Wybierana z grona najbliższych osób, najważniejsza wśród druhen (jeśli jest ich więcej w weselnym korowodzie). Świadkowa. Tradycja podpowiada, że powinna pochodzić z rodziny i najlepiej być niezamężną. Współcześnie jednak tę rolę panny młode częściej powierzają dobrym koleżankom, niż siostrze czy kuzynce (chyba, że z tymi poza pokrewieństwem łączy je więź przyjaźni). Stan cywilny kandydatki na świadkową nie jest już rygorystycznie przestrzeganym kryterium.

Organizatorka wesela

Świadkowa rozpoczyna swoją działalność w chwili powierzenia jej przez przyszłych małżonków, tego ważnego stanowiska . Bierze aktywny udział w przygotowaniach analizując z panną młodą organizacyjne aspekty przedsięwzięcia (często bywa menadżerką ślubu i wesela nadzorującą przebieg uroczystości oraz monitorującą wygląd i formę – w tym nastrój – głównej bohaterki). Na etapie przedślubnym świadkowa doradza w wyborze sukni ślubnej i dodatków. Bywa, że nie jest jedyną mentorką i asystuje w towarzystwie mamy, siostry lub innych oddanych przyjaciółek panny szykującej się na wesele. Czuwa, aby pan młody nie zobaczył ślubnego stroju, a już na pewno tej kreacji na narzeczonej przed uroczystością, gdyż zgodnie z przesądami, przynosi to młodym pecha. Dopilnowuje, żeby panna młoda miała w dniu ślubu na sobie coś starego, niebieskiego i pożyczonego.

świadkowa,

Idealny wieczór panieński

Jest odpowiedzialna za zorganizowanie wieczoru panieńskiego, najlepiej w formie miłej niespodzianki (nie mylić z zaskoczeniem i konsternacją kiedy świadkowa „przesadzi” z doborem atrakcji nieadekwatnych do oczekiwań i gustu pani młodej). Atrakcje dopasowane powinny być do osobowości i stylu życia przyszłej mężatki, w drugiej kolejności zapraszanych panien i preferencji organizatorki. Dobrze, gdy świadkowa opracowując repertuar rozrywek i miejsc do odwiedzenia, bazuje na znajomości pani młodej oraz zachowuje granice zabawy i dobrego smaku. Skrzykuje koleżanki, zwabia na miejsce tę najważniejszą pannę przymierzającą się do zmiany stanu cywilnego i dba by pożegnanie z wolnością, kandydatka do zamążpójścia, wspominała długo i pozytywnie.

Kolejne obowiązki świadkowej

W toku przedślubnego zamieszania świadkowa pełni funkcje doradcze. Winna wtedy wykazywać się chłodną, zbliżoną do obiektywnej, oceną sytuacji. Bowiem podczas ślubnych przygotowań panna młoda przełknie bezwzględną szczerość, gdyż uchroni ją to przed możliwymi wpadkami, porażkami, złymi wyborami, których konsekwencje złośliwie mogłyby wypłynąć w toku ślubu i wesela. Na tym etapie panna młoda zrozumie intencje i doceni odwagę świadkowej i będą mogły wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie. W dniu uroczystości świadkowa odpuszcza już doradzanie, a koncentruje się na towarzyszeniu. Pewne mankamenty należy już wtedy przemilczeć i zapobiegać kolejnym katastrofom. Głównym zadaniem w trakcie imprezy jest kontrolowanie wizerunku i samopoczucia panny młodej wraz z szybkim reagowaniem na pojawiające się kłopoty.

obowiązki świadkowej

W dniu ślubu

Z kwestii formalnych w dniu ślubu: świadkowa musi pamiętać o zabraniu na uroczystość dowodu osobistego. Przyda się do formalności tak w kościelnej zakrystii jak i Urzędzie Stanu Cywilnego, kiedy o dokument tożsamości poprosi ksiądz lub urzędnik dla uzupełnienia stosownych formularzy.

Jak powinna się ubrać świadkowa?

Świadkowa musi wyglądać pięknie, ale i stosownie do okoliczności. Nie może przesadzić kradnąc show pani młodej. Jej sukienka powinna pasować do kreacji głównej bohaterki uroczystości, winna też być z nią wcześniej przedyskutowana. Świadkowa nie może bowiem konkurować ani przyćmić wizerunku tej najważniejszej. Jej sukienka, buty i fryzura i tak będą komentowane przez gości, ale nie powinna dawać powodu do spekulacji pt. „czyje to w zasadzie wesele?”, „kto wygląda lepiej: świadkowa czy młoda?”, „nie pomyliła imprez?”. Ponadto najważniejszą z druhen cechować powinny: uśmiech i życzliwość, nienaganne maniery oraz umiejętność dobrej zabawy.

O tym świadkowa powinna pamiętać

Panna młoda może oczekiwać od świadkowej, by ta:
– pojawiła się w domu panny młodej wcześniej i pomogła w „ubieraniu się”,
– towarzysząc w kościele/urzędzie, doglądała makijażu i welonu itd. a także podpisała „papiery” w dobrym miejscu,
– odbierała prezenty od gości w trakcie życzeń,
– nie konkurowała wyglądem i urokiem osobistym,
– życzliwie doglądała gości weselnych – instruowała odnośnie obsypywania, wskazywała miejsca przy stole, informowała o punktach programu weselnej uroczystości, zachęcała do zabawy,
– dysponowała zestawem ratunkowym w postaci apteczki z plastrem i tabletką od bólu głowy; igłą z nitką, chusteczkami, zapasowymi rajstopami, niezbędnymi kosmetykami.

strój świadkowej

Świadkowa doceniona

Panna młoda nie może jednak traktować świadkowej jak osobistej służki czy organizatorki wesela. Miłym gestem będzie docenienie jej roli poprzez zadedykowanie piosenki w trakcie wesela, czy też podziękowanie przy wszystkich gościach wraz z wręczeniem drobnego upominku np. pucharu, odznaki czy dyplomu „Super Świadkowa”. Obietnica idealnej świadkowej składana pannie młodej mogłaby brzmieć: „I świadkuję Ci, że nie sprzątnę Ci sprzed nosa pana młodego, nie skradnę show i uwagi gości, nie opuszczę Cię w przygotowaniach do, ani w trakcie ślubu i wesela, szczerze wyznam, gdy rozmaże Ci się makijaż, zmierzwi fryzura i niezwłocznie poprawie Twój wizerunek; nie będę starać się o główną rolę na Twojej imprezie, a wyłącznie dumnie pełnić rolę wspierającego tła w myśl zasady: „zawsze obok nigdy przed”.

Paulina Ożegalska

Jestem kobietą, która marzy i ośmiela się każde ze swoich marzeń realizować. Całkiem dużo czytam i niemało piszę (głównie notatki z życia w formie wierszy). Sporo mówię, ale więcej słucham. Obserwuję rzeczywistość i działam, aby zmieniać ją na lepsze choćby o drobiazgi. Jestem pedagogiem-animatorem, pracuję z dziećmi i dorosłymi. Po przygodzie z własną firmą, odpoczywam poszukując swojego zawodowego „co dalej?” i współpracuję z NGOsami przy realizacji projektów społeczno - kulturalnych.

 • Monika (mama na całego)

  Całkiem niedawno byłam świadkową na ślubie mojego kuzyna, czyli jakby nie ze strony panny młodej 🙂 Przyznam szczerze, że nie dostałam żadnych wytycznych w kwestii ubioru lub zadań. Jedyne co, to musiałam zbierać prezenty po składaniu życzeń a podczas wesela bawiłam się jak zwykły gość. Jedno, co mnie zaskoczyło to to, że obie z panną młodą miałyśmy identyczne fryzury – warkocz pleciony z boku. Z tym, że ona po prawej a ja po lewej….albo odwrotnie. Nie pamiętam dokładnie, gdyż to „całkiem niedawno” było, jak sobie uświadomiłam 6 lat temu. Ciekawy wpis. Na pewno będzie pomocny dla osób, które świadkują po raz pierwszy i jest to jedno z ich pierwszych ślubów, na jakich będą. Pozdrawiam 🙂

  • Women’s World

   Świadkowałam 2 razy i od tego czasu minęło parę lat. Gdybym wtedy wiedziała to, co wiem teraz, raczej inaczej podeszłabym do tej roli 🙂 Mówiąc w skrócie – bardziej bym się przyłożyła 🙂

 • Wydaje mi się, że opisana świadkowa jest bardziej według amerykańskiego kanonu. U nas raczej ma ona mniej zadań.

  • Women’s World

   Różnica kulturowa na pewno jest. Jednak stety bądź niestety często zapożyczamy zachodnie trendy.. Czy dobrze czy źle, decyzja ostateczna należy do młodych 🙂

 • Beata Cygan

  Jak dotąd zawsze umiałam się wymigać od tej zaszczytnej funkcji 🙂

 • Kat Ber

  to bardzo odpowiedzialna rola! szkoda tylko, że niektórzy dobierani są ze względu na powiązanie rodzinne, a nie predyspozycje i zaangażowanie.
  Pozdrawiam,
  K.

  http://nouw.com/ten_blog/

 • Eli Persin

  This story is unique 💜