Vivienne Westwood ambicja i intelekt

Mimo przeciwności udało jej się zachować dziecko w sobie. Sprawia wrażenie osoby nie do zdarcia. Superinteligentna. Umysł ostry jak brzytwa. Dama Orderu Imperium Brytyjskiego. Szefowa światowej marki odzieżowej. Niegdyś punk z King’s Road. Mama, babcia i działaczka ekologiczna.

W historii Vivienne Westwood na stałe zapisał się punk i aktywizm. Uwrażliwiła współczesną modę na przeszłość zyskując tym samym podziw jak i niechęć. Projektuje „z pewnej perwersyjności i irytacji na ortodoksyjne myślenie”. Powodem, dla którego działa w modzie jest wrogość do konformizmu. Projektowanie pojmuje jako „krucjatę”, opowiadanie historii. Robi to, w co wierzy, a swoją pracą chce zmieniać rzeczywistość. Wierzy, że moda może zmieniać świat. Poprzez własne projekty chce przekazać ludziom idee.

Do it Yourself

Urodzona w Derbyshire 8 kwietnia 1941 roku. Od dziecka uwielbiała czytać, rysować i badać przyrodę. W wieku pięciu lat potrafiła zrobić buty. Dopiero kiedy poszła do szkoły zauważyła, że nie jest to normalne. Jej biografia bezsprzecznie łączy się z polityką. Wojna, jak wspomina Vivienne, to czas wyrzeczeń, robienia wszystkiego własnym sumptem, naprawiania, łatania i powtórnego wykorzystywania. Stąd też wzięło się jej motto „zrób to sam”. Osobą, która zauważyła artystyczny talent Vivienne był nauczyciel Pan Bell. To właśnie on podpowiedział projektantce, że powinna uczyć się w szkole artystycznej. W Harrow Art School ukończyła kurs jubilersko-złotniczy. Przez kilka lat była nauczycielką.

Moje wybory zawsze były sprawą intelektu

Vivienne wyszła za mąż pod presją otoczenia. Rok po zawarciu małżeństwa zdecydowała się by odejść od męża. „Głód wiedzy” kierował jej wyborem. Szukała inspiracji. Pasją Vivienne w tamtym okresie była polityka. Drugim partnerem projektantki był Malcolm McLaren. Niektórzy twierdzą, że wspólnie zmienili świat, nadali kształt punkowi, jego stylowi, najsłynniejszemu zespołowi Sex Pistols i filozofii. W 1965 roku po rozstaniu z mężem zamieszkała z rodzicami. Utrzymywała się ze sprzedaży własnoręcznie robionej biżuterii. Malcolm był przyjacielem jej brata. Inspirował Vivienne. Nie ulega wątpliwości, że zmienił jej życie. Pokazał projektantce możliwości i pozwolił marzyć. Czuła, że jest fascynującym człowiekiem i nigdy więcej nikogo takiego nie spotka. Mimo, iż tkwiła w toksycznym związku poświęcała się dla Malcolma. Uważała, że „idee są najważniejsze niż wszystko inne”. Ceniła sobie to, czego mogła się od niego nauczyć.

źródło: http://www.marieclaire.co.uk/fashion/vivienne-westwood-s-rule-breaking-moments-82875
źródło: http://www.marieclaire.co.uk/fashion/vivienne-westwood-s-rule-breaking-moments-82875

Nie wierz rządowi. Nigdy. Rewolucja Klimatyczna to Punk.

Vivienne i Malcolm stanowili epicentrum londyńskiego punka. Mają zasługi dla muzycznego i wizualnego ukształtowania się tej subkultury. W latach siedemdziesiątych wspólnie otworzyli sklep na King’s Road 430, który stał się mekką punkowej mody. Chodziło o krzyk protestu przeciw niesprawiedliwości, rządowi i otaczającej hipokryzji. Wcześniej czegoś takiego nie widziano. Vivienne w lateksowym negliżu tamowała ruch uliczny. Lateksowe pończochy, fioletowy makijaż, buty na szpilkach, t-shirt z pornograficznymi obrazkami i sterczące włosy. Umieszczała na podkoszulkach zdjęcia, hasła, aplikacje i brikolaże. Postarzała ciuchy, sięgała do retro, mieszała style. Wszystko wyglądało na za małe i obcisłe lub za duże i to był zaczątek punka. Do sklepu przychodzili outsiderzy oraz twórcy oszołomieni postacią Vivienne i ideałami które ucieleśniała.

Nie poddawać się, mówić prawdę i myśleć samodzielnie.

W latach osiemdziesiątych McLaren rozstał się z Vivienne. Miała firmę i do pomocy tylko konstruktora odzieży i kilku wykonawców prototypów. Sama robiła projekty i przymierzała ubrania. Nastał dziesięcioletni okres trudnych lat mimo, że w tym czasie wydała dwie kolekcje. Nie miała pieniędzy by podróżować i szukać inspiracji więc czytała, uczyła się historii mody i polegała na własnym wyczuciu. Nigdy nie pragnęła osobistej chwały i rozgłosu. Swoją ciężką pracą chciała sprawdzić ile jest warta i czuła obowiązek wobec mody i wobec siebie. Traktowała projektowanie jako wyzwanie intelektualne i osobiste, miała ambicje i nie chciała poprzestać na marzycielstwie.

źródło: http://www.my-lifestyle-news.com/2013/11/
źródło: http://www.my-lifestyle-news.com/2013/11/

Zmusić ludzi do myślenia i zmienić świat

Dzięki punkowi kobiety zyskały prawo asertywnego ubierania się. Ubrania projektantki przyciągały osoby zdecydowane oraz takie, które chciały by strój dodał im pewności siebie. Vivienne pomagała innym się rozwijać, a punk wymagał akceptacji, był krytyczny wobec rzeczywistości i miał głosić istotną prawdę, że każda generacja ma prawo wyobrażać sobie i opisywać swoją przyszłość. Vivienne jest feministką praktyczną. Obecnie swoją działalność związała z kampaniami na rzecz sprawiedliwości ludzkiej i ekologicznej. Korzysta z etycznie czystych źródeł produkcji tkanin. Wzywa do bycia eko, rewolucji klimatycznej oraz bojkotowania przeciwko szczelinowaniu hydraulicznemu. Swoją postawą chce zmusić ludzi do myślenia i zmienić świat przez publiczne tworzenie sztuki.

źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2964217/Vivienne-Westwood-says-vote-Green.html
źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2964217/Vivienne-Westwood-says-vote-Green.html

źródło zdjęcia głównego: http://www.2ndtake.co.za/deals/vivienne-westwood/


						
																														 
						
Sylwia Kos

Pełnoetatowa mama dwuletniej Heli. Z wykształcenia muzykolog, z zamiłowania muzykoterapeuta. Uwielbiam włóczyć się po targach staroci i dawać przedmiotom drugą szansę. Obsesyjnie wysłuchuję ludzi. Nie potrafię żyć bez muzyki oraz dobrej książki. Obecnie poszukuję nowych możliwości zawodowych. Od niedawna prowadzę bloga nielogiczniekulturalna.wordpress.com

 • Bardzo cenię takie osoby pełne ambicji i pasji. Uwielbiam o nich czytać i motywować się do działania.

  • Women’s World

   W takim razie, zapraszamy częściej na stronę Women’s World. Rozwijamy cykl artykułów i wywiadów o silnych i niezwykłych kobietach. Nie tylko tych znanych w światowych mediach 🙂

 • Ewelina

  Fascynujące! Mimo, że nigdy nie słyszałam o tej kobiecie, jestem pod wrażeniem, szczególnie jej siły i samozaparcia, nawet w tak trudnych czasach! Bardzo ciekawy artykuł!

  • Women’s World

   To jest chyba właśnie ta siła charakteru 🙂

 • Cenię osoby, które realizują swoją pasję, realizują jakąś misję i wierzę, że to co robią ma sens!

  • Women’s World

   I do tego konsekwentnie dążą do celu 🙂

 • Uwielbiam takich zadziornych, charakterystycznych i pełnych pasji ludzi jaki Vivienne! 🙂

  • Women’s World

   Zgadzam się. Kobieta pełna pasji a do tego inteligencja 🙂

 • Inspirująca historia. Robienie butów w wieku pięciu lat! Czysta abstrakcja…

  • Women’s World

   Projektowanie i wykonanie butów, jest to dla mnie ogromna umiejętność. A co dopiero w wieku 5 lat 🙂

 • Klaudia Kałążna

  Z dużym zaciekawieniem przeczytałam historie tej ciekawej kobiety. Podoba mi się, że w trudnych dla siebie czasach sama brała sprawy w swoje ręce, nie poddawała się i w pełni poświęciła się swojej pracy. Jej chęć nauki i chęć doskonalenia się są godne naśladowania.

  • Women’s World

   To prawda. Warto walczyć o siebie i o swoje marzenia 🙂