Muzykoterapia dla kobiet w ciąży

 

Czy zdajecie sobie sprawę, że kontakt człowieka z muzyką ma miejsce już w okresie życia płodowego? Podczas ciąży ciało kobiety jest dla dziecka muzycznym wszechświatem.  Dźwięki docierające z zewnątrz, jak i te z wewnątrz opływają maluszka. Pamiętajmy, dziecko słyszy w ciele matki! Co zatem dają przyszłym mamom warsztaty z muzykoterapii?

Celem jest budowanie więzi rodzic-dziecko, rozładowanie lęków, ustabilizowanie emocji czy spotęgowanie pozytywnego myślenia. Warto wiedzieć, że muzyka dostarczając wielorakich bodźców zarówno mamie, jak i nienarodzonemu dziecku, ma wpływ na prawidłowy rozwój maluszka.

GŁOS

Najważniejszym i najpiękniejszym dźwiękiem dla każdego dziecka jest głos mamy! Mówiąc „do brzucha” budujemy relacje rodzic-dziecko. W ostatnich trzech miesiącach ciąży monolog mamy zamienia się w dialog z maluszkiem. Dziecko nie tylko słyszy, ale też reaguje na głos.

MUZYKA

Odbiór muzyki zależy od wielu czynników. Nie tylko od gatunku, osobowości słuchacza i jego preferencji, ale też od nastroju. Muzyka przyjemna dla matki działa w tożsamy sposób na dobrostan dziecka. Uruchamia w organizmie endorfiny, daje radość. Kiedy mama wsłuchuje się w kojące dźwięki, wycisza się i relaksuje, także maluszek odczuwa spokój. Nie zapominajmy, że jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u nienarodzonego dziecka jest zmysł słuchu. Od 23 tygodnia ciąży dziecko ma już na tyle wykształcony słuch i układ nerwowy, że jest w stanie odbierać dźwięki z zewnątrz. Słuchanie odpowiednio dobranej muzyki w czasie ciąży niewątpliwie wpływa na korzystny rozwój maluszka.

pregnant-518793_1920

JAKIEJ MUZYKI SŁUCHAĆ?

Ważne, aby wybrane utwory spełniały kryteria zalecane przez muzykoterapeutów. Najczęściej są to utwory o pogodnym nastroju, niedługie, wykonywane na naturalnych instrumentach i zgodne z rytmami biologicznymi ciała. Podczas zajęć z muzykoterapii dla kobiet w ciąży dobór muzyki stanowi przekrój stylów i epok. Spotkamy się z muzyką m.in. W.A. Mozarta, A. Vivaldiego, filmową, relaksacyjną, muzyką z dźwiękami przyrody oraz z piosenkami i kołysankami dla dzieci. Jeśli słuchaczka nie przepada za muzyką klasyczną nic na siłę! Chodzi nam przecież o to, aby każda przyszła mama czuła się zrelaksowana. Warto słuchać różnorodnej muzyki. Przy doborze repertuaru kierujmy się nie tylko naszym samopoczuciem, nie zapominajmy też o dziecku. Warto zdać sobie sprawę, iż słuchając łagodnej muzyki zmienia się rytm bicia serca i dziecko uspokaja się. Gdy wybrana przez nas muzyka jest nieprzyjemna dla maluszka może ono kopać mamę dając sygnał, że to nie do końca dobry wybór. Wrażliwość dziecka jest dużo większa niż dorosłego człowieka. Zbyt głośna muzyka będzie stresorem. Lepiej jej unikać. Przecież nie chcemy, aby maluszek czuł się niepewnie.

CO DAJE SŁUCHANIE MUZYKI?

Słuchanie muzyki w czasie ciąży rozwija w dziecku wrażliwość muzyczną. Łagodne tony muzyki klasycznej czy relaksacyjnej z elementami odgłosów natury wyciszają emocje i pomagają zachować stan pogodnego nastroju. Muzyka klasyczna stymuluje mózg. Uspokajająca muzyka klasyczna wpływa na rozwój komórek mózgowych dziecka oraz zwiększa ilość połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgu.                       Istnieje coś takiego jak pamięć dźwięków u nienarodzonego dziecka. Maluszek zapamiętuje muzykę, którą słuchała mama w ciąży. Po narodzinach pozytywnie reaguje na ten sam utwór, którego doświadczyło w życiu płodowym.

acoustic-925174_1920

AKTYWNOŚĆ MUZYCZNA

Muzykoterapia dla kobiet w ciąży to nie tylko relaks i słuchanie odpowiednio dobranej muzyki. To także aktywność, która obejmuje:

  • taniec i ćwiczenia ruchowe

Tańcząc, kształtujemy u dziecka poczucie rytmu. Na pewno nie będą to żywiołowe tańce,   a przede wszystkim rytmiczne ruchy ciała czy kołysanie się do towarzyszącej nam muzyki.

  • pobudzanie muzykalności – gra na prostych instrumentach
  • poznawanie zabaw muzycznych
  • czytanie bajek i układanie do nich muzyki

Ćwiczenia polegają na dźwiękowej improwizacji na instrumentach oraz tworzeniu nieskomplikowanych melodii.

  • ćwiczenia głosu

To nic innego jak śpiewanie piosenek dla dzieci i kołysanek. Wiele mam czuje obawę twierdząc, że nie ma dobrych warunków głosowych. Dla dziecka śpiew mamy jest bez wątpienia najpiękniejszą muzyką.

Na koniec chciałabym wspomnieć o sercu. Być może nie zdajemy sobie sprawy z  faktu, iż najważniejszym instrumentem dla nienarodzonego dziecka jest serce jego mamy. Nic nie działa na maluszka tak silnie jak muzyka serca, ponieważ w pierwszych miesiącach życia płodowego, dziecko jest pod wpływem bodźców akustycznych serca mamy. Dlatego ważne jest, aby przyszła mama dbała również o siebie. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.

Sylwia Kos

Pełnoetatowa mama dwuletniej Heli. Z wykształcenia muzykolog, z zamiłowania muzykoterapeuta. Uwielbiam włóczyć się po targach staroci i dawać przedmiotom drugą szansę. Obsesyjnie wysłuchuję ludzi. Nie potrafię żyć bez muzyki oraz dobrej książki. Obecnie poszukuję nowych możliwości zawodowych. Od niedawna prowadzę bloga nielogiczniekulturalna.wordpress.com

  • Sandra Nowicka-Nowak

    Muzykę puszczałam córce teraz 5-cio letniej, nie ma dużych zdolności muzycznych ale rzeczywiście wrażliwość ogromną. Teraz brzuszkowi też zaczynam puszczać muzyczkę.

  • Słyszałam same pozytywy o muzykoterapii także w czasie ciąży, a Twój wpis tylko to potwierdził 🙂

  • Jestem po studiach z muzykoterapią i jak najbardziej uważam to za najlepszy czas w życiu! Córcia uwielbia jak śpiewam 🙂