Moja przygoda ze „starociami” zaczęła się od kupna mieszkania. Chcieliśmy urządzić je ze smakiem. Lubię eklektyczne wnętrza, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Największym problemem był ograniczony budżet. Jeżdżąc od sklepu do sklepu czułam niedosyt. Zwykle ceny przerastały nasze możliwości. Szukałam inspiracji. Przeglądając strony internetowe doszłam do wniosku, że nie taki diabeł straszny jeśli lubi się majsterkować. Do tego potrzebna jest głowa pełna pomysłów i odrobinę wolnego czasu. Stare meble choć często kojarzone z muzeum, domem cioci i dziadków są niezwykłe. Dlaczego warto poświęcić im trochę uwagi?
Po pierwsze JAKOŚĆ
Stare, drewniane meble cechuje wysoka jakość oraz wytrzymałość. Drewno jest stabilnym materiałem, który bez wątpienia posłuży nam przez długie lata.
Po drugie KUNSZT i ESTETYKA
Piękne wzornictwo, precyzyjnie wykonane detale, ornamenty. Myślę, że więcej nie trzeba dodawać, są po prostu niezwykłe.
Po trzecie DUSZA
Oldskulowe meble noszą ślady użytkowania, przez co kryją w sobie jakąś tajemnicę. Mają własną historię.
Po czwarte RECYKLING
Moda na recykling trwa. Ograniczamy konsumpcyjny styl życia i wykorzystujemy to, co już posiadamy.
Po piąte CENA
Mnóstwo osób chce oddać meble po babci za bezcen i mieć problem z głowy. Zdarza się, że mamy na strychu niezwykły antyk, który niszczeje w zapomnieniu. W salonie meblowym wydalibyśmy sporą sumę za nowy, stylizowany mebel.
Po szóste FRAJDA
Własnoręcznie tworzę coś z niczego. Nadaję nowe znaczenie przedmiotom, które w pierwszym odbiorze nie zetknęły by się z powszechnym uznaniem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?
Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników, które zdecydują o tym czy chcemy odnowić dany mebel, będzie jego stan. Zadajmy sobie podstawowe pytania „czy damy radę z niego korzystać?” i „czy poradzimy sobie z gruntowną renowacją?” Pamiętajmy, trzeba mierzyć siły na zamiary. Możemy zlecić renowację specjalistom, ale ostrzegam, to już nie będzie to samo. Przecież chodzi o nasz wkład i satysfakcję.
Gdzie upolować perełkę?
Najprościej, wertować strony internetowe. Można dać ogłoszenie, popytać znajomych. Prawdziwe okazy oddawane są za bezcen na targowiskach, bazarkach czy giełdach staroci. Udało mi się w ten sposób zdobyć piękną szafę do przedpokoju, która nie wymagała dodatkowych prac renowacyjnych. Wiele osób znajduje meble na śmietniku i zamienia je w cuda. Wystarczy tylko się rozejrzeć. No dobrze, mamy piękny mebel i chcemy nadać mu drugie życie. W jaki sposób? Jeśli nie do końca wiemy jak się zabrać za odnawianie wystarczy poszukać wskazówek w Internecie, czytać artykuły. Jest wiele osób, które chętnie podzielą się pomysłami. Czasem wystarczy pomalować jeden element na intensywny kolor, aby uzyskać niepowtarzalny efekt. Można skorzystać z gotowych szablonów do dekorowania mebli. Wcześniej warto oczyścić powłokę ze starego lakieru mechanicznie bądź ręcznie, używając papieru ściernego lub opalarki. Więcej wprawy oraz zdolności manualnych wymaga zrobienie nowej tapicerki. Do tego celu niezastąpiona będzie maszyna do szycia i męska dłoń. Ciekawą ideą jest dodawanie elementów z tkanin. Koncepcji jest cały szereg, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Szczególnie urzekła mnie stara maszyna do szycia, a także pianino pełniące funkcję wyjątkowej komody czy też komoda przerobiona na ławkę. Najbardziej spodobała mi się umywalka zamontowana na ramie roweru. Podążając tropem umywalek zaadaptowałam starą komódkę zakupioną w popularnym serwisie aukcyjnym. Mebel nie wymagał dodatkowych prac renowacyjnych. Wystarczyło dobrać właściwy rozmiar umywalki. Wyrzynarką mąż wyciął w blacie otwór, w którym zamontował umywalkę i odpowiednio zabezpieczył silikonem. Tym sposobem zyskałam ciekawy kącik z umywalką w roli głównej.
Zatem przerabiajmy rzeczy, które w innym przypadku trafiłyby na śmietnik. Odnowione meble bez wątpienia nadadzą niepowtarzalnego klimatu, podkreślą osobowość oraz styl domowników. Wystarczy niewielki wkład finansowy, szczypta kreatywności oraz chęci. Satysfakcja gwarantowana. Do it yourself!