Zdrowie Kobiety

Spieszymy się wszędzie i zawsze. Na co dzień zapominając o sobie i o tym, co jest naprawdę ważne. Nasze życie składa się z mało istotnych drobiazgów, do których przykładamy zbyt dużą wagę. Niestety kiedy sobie to uświadamiamy, jest już za późno. Nasze zdrowie, bo o nim chcę napisać – jest często przez nas ignorowane i bagatelizowane.  Kiedy go zabraknie, nie kupimy go nigdzie i za żadne pieniądze.

Jak dbać o zdrowie?

Na początek warto uświadomić sobie, że zdrowie jest jedno i nie zostało dane na zawsze. Dzisiaj jest, a jutro może go zabraknąć. Jeżeli docenimy jego bezcenną wartość, zaczniemy je szanować. Z moich obserwacji wynika, że doceniamy je dopiero wtedy, kiedy je stracimy. W takiej sytuacji pozostaje mieć nadzieję, że nie jest za późno. Skoro już zdaliśmy sobie sprawę z jego nieocenionej wartości, od czego należy zacząć?

Jesteś tym, co jesz.

Zapewne nie raz to słyszeliście. Odważyłabym się stwierdzić, że jest to oklepany slogan, który ze względu na swoją popularność, zaczął być ignorowany. Jednak, pod tymi słowami kryje się najprawdziwsza prawda. Jako dietetyk wiem, że prawidłowe odżywianie to nie tylko kwestia wagi ale przede wszystkim zdrowia. Często w gabinecie słyszę pytanie: „ (…) ale kiedy będę mogła wrócić do dawnego odżywiania?”. Bez skrupułów odpowiadam, że nigdy. Zdrowe odżywianie lub jak niektórzy to nazywają – dieta, jest stylem życia. Sposobem na zdrowy organizm, ładną sylwetkę, piękną skórę, włosy i paznokcie.

zdrowy styl życia

Więc jak jeść?

Przede wszystkim przeanalizujmy swój jadłospis i wyeliminujmy z niego przetworzoną żywność, sztuczne składniki takie jak: konserwanty, aromaty smakowo – zapachowe, fast foody. Nasz organizm, mimo iż jest skomplikowaną machiną, trawi i przyswaja proste i znane mu składniki. Kiedy do naszego żołądka wrzucimy np.: chińską zupkę, męczy się on z jej trawieniem kilka godzin. Czemu? Bo najzwyczajniej w świecie nie wie z czym ma do czynienia i jak rozłożyć tą „żywność” na czynniki pierwsze. Naucz się jak czytać etykiety ze zrozumieniem. Na początku na pewno wydłuży to czas dokonywania zakupów. Jednak tę umiejętność opanowuje się dosyć szybko i nim się obejrzysz dojdziesz do wprawy. Zawsze zastanawia mnie czemu produkty pochodzące z upraw ekologicznych są droższe. Z tego właśnie powodu, warto rozejrzeć się po lokalnym rynku, by znaleźć producenta u którego można zaopatrzyć się w bezpieczne warzywa, owoce, produkty pochodzenia zwierzęcego. W sieci można zapisać się do grupy konsumentów lokalnyrolnik.pl. Platforma zrzeszająca producentów oferujących swoje wyroby wyłącznie z upraw ekologicznych. Co więcej możemy poznać wszystkie szczegóły dotyczące sposobu uprawy roślin czy chowu zwierząt. Miejsce, w którym znajduje się gospodarstwo, rodzaj gleby i stosowane nawozy. Dzięki takiej platformie jesteśmy świadomym konsumentem i wiemy na co wydajemy nasze pieniądze.

ekologiczna żywność

Zdrowy sen.

Nasz organizm to nie maszyna stworzona do pracy przez 24 godziny. Pracujemy zbyt dużo i zbyt długo, dlatego też należy mu się zasłużony odpoczynek. Wprowadź do swojego życia pewien rytm dobowy, który pozwoli na wyrobienie zdrowego nawyku jakim jest sen i odpoczynek. Ustal stałą porę,  o której udasz się do sypialni. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje minimum 7 godzin snu. Co więcej najbardziej efektywna regeneracja sił ma miejsce przed godziną 23.00. Ale to jeszcze nie koniec. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wieczorne oglądanie telewizji czy też patrzenie w ekran telefonu, tabletu, jest dla naszego organizmu niekorzystne. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które nasz organizm odbiera jako środek dnia. Jednym słowem nie wytwarza melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy i efektywny sen. Pamiętajmy aby na co najmniej godzinę przed planowanym pójściem spać, wyłączyć wszystkie urządzenia emitujące niebieskie światło. Jeśli dotychczas tego nie robiłaś, zapewne już po pierwszym razie poczujesz znaczącą różnicę i obudzisz się wyspana i wypoczęta.

Badaj się regularnie

Niby oczywiste a jednak nie do końca. Odpowiedz szczerze sama sobie na pytanie: „Kiedy ostatni raz robiłaś badania okresowe?”. Jestem dziwnie spokojna, że nawet nie pamiętasz nawet przybliżonej daty. Jest to ważne z kilku powodów. Jakiekolwiek procesy chorobowe można już zauważyć w badaniu krwi. Co więcej wyniki te zmieniają się często w ciągu zaledwie kilku dni. A teraz pójdźmy krok dalej: „Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa?”. I przy tym pytaniu zaczynają się schody. Warto co najmniej raz do roku zrobić całościowy przegląd. Wykonać podstawowe badanie takie jak: cytologię, USG piersi oraz USG macicy. Uważam, że jest to absolutnie konieczne aby móc w porę wykryć zmiany chorobowe. Im wcześniej zostaną wykryte, tym szybciej zostanie podjęte leczenie i wzrasta szansa na pokonanie choroby. Z moich obserwacji wynika również, że badania ginekologiczne warto robić częściej niż tylko raz w roku. Bliska mi znajoma, dokonywała takowych badań regularnie na początku każdego roku. 4 lata temu z powodu wyjazdu musiała wizytę przełożyć o 2 miesiące później. I prawdopodobnie ten mało istotny epizod, uratował jej życie. Kiedy nadeszła przełożona wizyta, lekarz wykrył minimalny guzek w jednej z piersi. Jego opinia była następująca; gdyby przyszła na wizytę planowo, prawdopodobnie nic by nie zdołali wykryć a rok później mogłoby być po prostu za późno.

badania lekarskie

Dbanie o siebie to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, fitness, kosmetyczka, fryzjer czy zakup nowych ubrań. Są one oczywiście ważnym aspektem życia każdej kobiety, ale nigdy nie powinny być ważniejsze od zdrowia. Jeśli zastanawiasz się czy kupić kolejną parę butów, lepiej udaj się do ginekologa i zrób doroczny przegląd swoich wdzięków. Po Ci po pięknie zrobionym manicure, czy nowa torebka, która idealnie pasowałaby do szpilek z zeszłego sezonu, skoro zabraknie Ci zdrowia? Pamiętaj że nasz organizm pozwoli się lekceważyć tylko przez jakiś czas. Przyjdzie moment, kiedy odpłaci Ci ta zniewagę z nawiązką. Zdrowie postaw na pierwszym miejscu i dbaj o swój organizm. Bo tak jak pisałam we wstępie: nic co raz zostało nam dane nie trwa wiecznie.

Agnieszka Boryna
Agnieszka Boryna

Redaktor

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm jest jak świątynia, o którą trzeba dbać, bez względu na wszystko. Tak też jest ze zdrowiem. Nic co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Tym bardziej, że matka natura ma nieograniczoną moc i szerokie spektrum działania. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której pomagam schudnąć ale przede wszystkim w zdrowy i bezpieczny sposób. Udzielam również praktycznych wskazówek jak dbać o organizm by cieszyć się zdrowiem na długie lata.

 • 22kilo

  no widzisz, ja akurat przeszłam na dietę i zaczełam prowadzić bardziej zdrowy tryb życia nie dlatego, że moje zdrowie zaczęło szwankować. Po prostu zbliżał się mój ślub i moment, w którym mieliśmy założyc rodzinę. Pewnego dnia zdałam sobie sprawe, że nie chcę przekazac dziecku swoich złych nawyków żywieniowych. Od tego czasu schudłam ponad 20 kg, a teraz jestem w drugiej ciąży ;). Dopiero po tym, jak schudłam, zdałam sobie sprawę z róznych 9drobnych) problemów zdrowotnych, ktorych wcześniej nie łączyłam z nadwagą. Np. bóle kostek zaraz po przebudzeniu.

  • Women’s World

   Super, że zadbałaś o swój organizm 🙂 Takie zmiany zawsze się opłacą i wyjdą nam na dobre 🙂

 • Oj sen to coś czego z pewnością ostatnio mi brakuje. No i oczywiście nie działa to na moją korzyść :/

  • Women’s World

   Moja babcia mawiała, że sen jest lekarstwem na wszystko 🙂

 • Niby to takie proste i oczywiste a bardzo często w codziennym biegu o tym zapominamy.

  • Women’s World

   Niestety to bardzo nagminne. Warto mieć to z tyłu głowy 🙂

 • Danuta Brzezińska

  Po 40 zaczęłam na dobre dbać o siebie, jem zdrowo i niezdrowo czasem, śpię min. 8 godzin, robię tylko to co lubię i badam się regularnie.

  • Women’s World

   Mówi się, że tak jak będziesz wyglądać czy czuć się za 20 lat – pracujesz na to właśnie przez te 20 lat 🙂

 • Bardzo mądrze! Często zapominamy właśnie o tych najprostszych rzeczach, które mogą uratować nam zdrowie!

  • Women’s World

   Dokładnie tak a odważę się stwierdzić, że i życie 🙂

 • Dla mnie w dbaniu o dobre zdrowie ważna jest walka ze stresem, bo niestety ale u mnie to on czyni najgorsze szkody.

  • Women’s World

   Często powtarzam, że stres to cichy zabójca. Ze szczerego serca radzę by każdego dnia znaleźć nawet 15 minut na relaks. Dobra kojąca muzyka albo zwykły spacer po lesie i cisza. Niby nic a dużo daje 🙂