Ślubne dodatki czyli niebędnik przyszłej Panny Młodej

Marzymy o tym dniu już od dłuższego czasu, żeby nie powiedzieć, że od zawsze.. Planujemy, wymyślamy, marzymy, konsultujemy, sprawdzamy, zamawiamy. Mamy już salę na przyjęcie weselne, termin w kościele, fotografa, kamerzystę, pierwszy taniec, tort, dokładną listę gości, zaproszenia i obrączki…. Właściwie to mamy już większość najważniejszych elementów….. Ale czy na pewno dokładnie przemyślałaś swój strój oraz to, jakie dodatki dobierzesz do swojej sukni ślubnej? Czy wiesz, że czasem jeden mały szczegół może przeważyć o ostatecznym efekcie, jego sukcesie bądź porażce?

„Mniej znaczy Więcej”

Z tego właśnie powodu będę Was namawiać, żebyście dokładnie przemyślały, co dobrać do swojej sukni, tak by wyeksponować swoje kobiece piękno, a nie przykryć się zbędnymi, bądź co gorsza, niepasującymi dodatkami. Zacznę od tego, że strój oraz dodatki powinny być dobrane do klimatu przyjęcia. Mam tu na myśli, nie tylko odpowiednie dopasowanie sukni do figury, ale także unikanie sukni typu ‘Księżniczka’ na przyjęcia w plenerze oraz sukienek krótkich na przyjęcie w eleganckim pałacu. Wszystko musi do siebie pasować. Podobnie jest z dodatkami.

Na początek buty ślubne

Buty ślubne warto kupić jak najwcześniej, a z pewnością przed ostatnią przymiarką  sukni ślubnej. Pozwoli to na dokładne dopasowanie długości spódnicy. Długość sukni dopasowuje się do wysokości obcasów butów ślubnych. Przyjmuje się, że suknia powinna sięgać do samej ziemi, lub unosić się nad nią 2 cm, tak by były widocznie jedynie czubki butów. Ponadto z punktu widzenia praktycznego polecam założyć buty ślubne kilka razy przed uroczystością, by je trochę rozchodzić i by już podczas samej uroczystości były wygodne i by nie narobić sobie odcisków.  Polecam także podczas przygotowań do Pierwszego Tańca, sprawdzić jak nam się tańczy na obcasie, ponieważ podczas obrotów i wychyleń, zupełnie inaczej rozkłada się równowaga naszego ciała. Jeżeli nie chcecie tańczyć w butach ślubnych, ćwiczcie w butach na obcasie o podobnej wysokości. Jeżeli chodzi o kolor butów ślubnych, to właściwie już wszystkie chwyty są dozwolone. Buty mogą być białe, ecru, kolorowe, pastelowe albo w mocnych odcieniach. Od jakiegoś czasu obserwuję, że moje podopieczne wybierają klasyczne, jasne, beżowe lub srebrne szpilki, które nie będą tylko na jeden raz, ale fantastycznie sprawdzą się później do jeansów lub innych kolorowych stylizacji.

buty ślubne

Kwiatowa kropka nad „i”

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest bukiet ślubny Panny Młodej. Przede wszystkim bukiet powinien być wiązanką z żywych kwiatów. Jest to bardzo ważny element dopełniający kreacje ślubną. Tu znowu pojawia się kwestia tego, że wiązanka powinna być dopasowana do charakteru imprezy, ale także do charakteru Panny Młodej oraz stylu i koloru sukni ślubnej. Podczas wyboru bukietu ślubnego warto zwrócić uwagę na rodzaj kwiatów z jakich będzie zrobiony, ich trwałość, kształt i kolor oraz elementy ozdobne, które będą go wykańczały. Bukiet ślubny jest dodatkiem, który ma być kompletnym wykończeniem kreacji ślubnej i w żadnym wypadku nie powinien przyćmić Panny Młodej i jej kreacji. Warto zadbać także o kwiaty w butonierce dla Pana Młodego, tak by były dopasowanie  stylem i kolorem do bukietu Panny Młodej. Taki element wykańcza strój Pana Młodego i nadaje mu wyjątkowy wygląd.

ślubny bukiet

Jakie kwiaty powinny znaleźć się w ślubnym bukiecie?

Należy także pamiętać o tym, że bukiety druhen i bukiet świadkowej powinny być mniejsze i mniej strojne niż bukiet Panny Młodej. Zwróćcie także uwagę na sezonowość kwiatów. Co prawda dobry florysta powinien Wam podpowiedzieć jakie kwiaty w danym miesiącu będą dostępne, ale warto wiedzieć, że są kwiaty, które są dostępne tylko w niektórych miesiącach, a są też takie, które są dostępne cały rok.  Do najpopularniejszych kwiatów wykorzystywanych do ślubnych wiązanek, należą: róże, frezje, lilie, eustoma, goździki a także storczyki. Kolejnym ważnym elementem wyboru wiązanki będzie jej kształt. I tu też jest kilka wskazówek. Na przykład : wiązanki ‘spływające’ – wyszczuplają sylwetkę, a wiązanka w kształcie łuku – to dobry wybór dla panny młodej w ciąży, która chciałaby nieco zatuszować brzuszek.

ślubne kwiaty

Estetyka a funkcjonalność bukietu

Trzeba zwrócić uwagę by wiązanka była wygodna do noszenia, by kwiaty były stabilnie i mocno umocowane, by było jak najmniej kwiatów sztucznie barwionych – te mogą pobrudzić suknię. Upewnijcie się również by bukiet nie zaciągał i nie zniszczył materiału sukni.

Kobiety kochają błyskotki

Jeżeli chodzi o biżuterię. To będę się powtarzać, ponieważ zasada jest taka sama. Musi pasować do stroju. Nie może nas przyćmić. Na szczęście obecnie jest wiele alternatyw i jest w czym wybierać.  Jeżeli nie chcesz klasycznego welonu, to może spodoba Ci się fascynator, czyli mini ozdoba/ kapelusik  ozdobiony woalem, piórkami lub kryształkami. Mocuje się go na głowie za pomocą grzebyka, lub wsuwek. Zamiast welonu można założyć także śliczną opaskę na włosy. Kolczyki mogą być delikatne przy ozdobnej sukni i bardziej efektowne przy sukni prostej.

welon panny młodej

Możliwości jest wiele. Wzorów sukien ślubnych i odcieni szpilek mnóstwo. Kwiatów do oglądania, wybierania i wąchania nieskończenie dużo. Ja zachęcam do korzystania z zasady wspomnianej na początku: Mniej znaczy Więcej. Chodzi o to, żebyś nie zginęła za zbyt obszerną wiązanką lub za zbyt błyszczącymi kolczykami dobranymi do kryształkowego gorsetu sukni ślubnej. Umiar i równowaga, którą trudno zachować przy ślubnym szaleństwie. Trzeba próbować. Kluczem do sukcesu może być czas na spokojne rozmyślania i potrzebne przymiarki.

Paulina Janicka
Paulina Janicka

Choreograf, zawodowa tancerka tańca towarzyskiego, mistrzyni Polski, mistrzyni Włoch, finalistka Mistrzostw Świata. Taniec jest obecny w moim życiu od 18 lat, a od pewnego czasu stał się także sposobem na życie i pokazał jak można łączyć pasję z pracą. Wraz ze swoim partnerem, stworzyłam firmę zajmującą się Nauką Pierwszego Tańca dla Narzeczonych, czyli Dance Agency. Szkoła jest wyjątkowa, ponieważ jako jedyna w Polsce zajmuje się kompleksową obsługą pary młodej, a każdy klient traktowany jest indywidualnie. Stawiamy na wysoką jakość pracy i tworzenie ciekawych występów. Praca z parami, które przygotowują się do ślubu sprawiła, że wszelkie nowinki i wyzwania dotyczące ślubu są mi bardzo dobrze znane.

  • Zapamiętam na przyszłość 😉 Na razie podeślę kuzynce 😀

  • SunriseCV

    I’m gonna pity her mindset :