Nim pojawią się dwie kreski

Obecnie żyjemy w czasach, gdzie bezpłodność jest niestety problemem powszechnym. Wynika on z wielu powodów i jeśli dotyczą one kwestii czysto medycznych, pozostawię je lekarzom. To co chcę Ci  przekazać, to zagadnienia związane z mądrym i świadomym planowaniem ciąży. Jeśli jesteś teraz w tej komfortowej sytuacji i możesz przygotować się do bycia mamą, to warto abyś zadbała o swoje zdrowie nie tylko fizyczne ale również psychiczne.

Badania – każda z nas powinna wykonywać je mniej więcej raz lub dwa razy na rok. W tym szczególnym czasie zrób nowe wyniki aby już na samym początku, móc wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Chodzi tu o ogólne badanie krwi i moczu; cytologię i poziom hormonów tarczycy.

badania

Można oczywiście zrobić większy zakres badań takich jak: poziom przeciwciał różyczki, żółtaczki zakaźnej typu B,  odczyn Wassermana, HIV, oznaczyć grupę krwi. Te ostatnie będą musiały być bezwzględnie wykonane w pierwszym okresie ciąży. Warto je również zrobić, gdy nie macie pewności co do wykonywanych szczepień w okresie dzieciństwa.

Suplementacja – ten temat jest dość szeroki. Ilu mamy zwolenników, tylu przeciwników spożywania dodatkowych witamin. Jedna szkoła mówi o tym, że zdrowo odżywiająca
się kobieta poza kwasem foliowym, nie powinna stosować żadnej suplementacji.

dieta

Inne teorie mówią, że na obecnym poziomie jakości spożywanej żywności, warto wspomagać się kompleksem witamin. Tylko Ty sama wiesz, jaką wagę przykładasz do codziennej diety. Jeśli czujesz, że warto uzupełnić braki możesz przyjąć ogólnodostępny zestaw witamin dla kobiet planujących ciąże, lub sproszkowane algi czyli hiszpańską spirulinę. Jest to kompleks 18 aminokwasów, beta karotenu i jeszcze sporo dodatkowych fitoskładników, mających dobroczynny wpływ na nasz organizm. Koleżanka chcąc odchudzić się przed ciąża zdecydowała się na wspomaganie organizmu algami. Oprócz dobrych wyników krwi, świetnego samopoczucia, pozbyła się uporczywych problemów skórnych, z którymi walczyła całymi latami. Ja przed pierwszą ciążą ze względu na problemy zdrowotne i chęć „odtrucia” organizmu, zdecydowałam się w pierwszym etapie na suplementy amerykańskiej firmy, produkującej preparaty wysokiej jakości. Jest to niestety dość drogie rozwiązanie ale tak to bywa, że za jakością idzie cena. Później tak jak większość moich znajomych zażywałam witaminy z kwasem foliowym, które kupicie w każdej aptece, bez większego problemu. Tu warto dodać, że ceny między aptekami a zamówieniem internetowym, to nierzadko różnica aż 30zł. Sprawdzajcie na bieżąco w sklepach internetowych, bo nawet z kosztami wysyłki możecie dużo zaoszczędzić. Szczególnie gdy zajdziecie w ciąże i okres suplementacji będzie długi.

witaminy

Kondycja fizyczna i ogólny stan zdrowia – nie odkryję Ameryki pisząc, że warto zadbać o swoje ciało. Każda z nas żyje inaczej, mamy więcej lub mniej czasu oraz zapału do wysiłku fizycznego. Obecnie nastała moda na mamy fit a ujmując rzecz w najprostszy sposób, to powiem Ci, że dobra kondycja, to lepszy poród i szybszy powrót do normalności.

Wiele razy w życiu obiecywałam sobie, że zacznę ćwiczyć. Kilka razy kupowałam nawet specjalne buty czy ubranie. Zazwyczaj po kilku treningach znajdowałam wymówki a na końcu czułam porażkę. Postanowiłam nie robić niczego na siłę, by szybko się  nie zniechęcić. Postawiłam na to, co sprawiało mi przyjemność a nie było traktowane przeze mnie jako obowiązek. Tak więc po pierwsze chodziłam na bardzo długie spacery, po których wracałam zmęczona ale i naładowana pozytywną energią. Pływałam również na basenie, który ma zbawienne działanie na cały nasz organizm. Nie musimy myśleć czy ćwiczyć nogi czy mięśnie kręgosłupa, ponieważ pływając pracują wszystkie mięśnie naszego ciała.

Muszę tu wspomnieć o tym, że będąc w pierwszej ciąży ze względu na komplikacje w  trzecim miesiącu, utknęłam w łóżku aż do porodu. Pomimo tego faktu położna badając mnie stwierdziła, że moje mięśnie są w niezłej kondycji. Musiał to być wynik długotrwałej pracy, który dał takie efekty.

W okresie przygotowań podobnie jak w samej ciąży unikaj ćwiczeń typowo siłowych i przede wszystkim takich, które mogą powodować urazy. Możesz korzystać np. z jogi, pilastesu, nornic walking (sport nie tylko dla ludzi w podeszłym wieku) Pamiętajcie, że każdy człowiek, który choć trochę zmęczy się fizycznie wyrzuca zarazem z siebie nadmiar niepotrzebnych emocji.

Kwestia wagi jest tematem dość drażliwym. Nie każda z nas urodziła się z super genami. Niektóre z nas wychowywały się w domach, w których dodatkowa porcja obiadu była niestety nagminna. Najprościej rzecz ujmując dwie skrajności niedowaga i nadwaga mogą powodować kłopoty z zajściem w ciążę. Jeśli masz ten problem, to warto poradzić się sprawdzonego specjalisty, by unormować wagę, co najważniejsze w zdrowy sposób.

Nastawienie – obok kwestii medycznych, równie ważne jest nasze zdrowie psychiczne, ponieważ stworzenie problemu zajścia w ciąży możesz zrodzić tylko Ty sama. Nie myśl jak najęta – łatwo powiedzieć, przecież ja chcę mieć dziecko już! Ten temat doświadczyłam na własnej skórze. Starałam się o moją pierwszą córkę dwa lata. Pamiętam każdy miesiąc, gdy przeżywałam wciąż te same uczucie porażki. Zadawałam wciąż to samo pytanie: dlaczego ja? Wybuchałam płaczem, bo przecież to wszystko jest niesprawiedliwe. Seria badań, wizyt u różnych lekarzy, niezliczona ilość przeczytanych artykułów.

ciąża

Wiecie kiedy zaszłam w ciąże? Dopiero wtedy, gdy się poddałam. Rozpoczęłam duże przedsięwzięcie zawodowe i postanowiłam  skupić się na karierze. Założyłam, że po kolejnym roku rozpocznę procedurę invitro. O ironio losu po dwóch miesiącach z niedowierzaniem zobaczyłam dwie kreski. Uwalniając się od presji,  zlikwidowałam przyczynę. Niby nic trudnego a jednak. Wiem jak nikt, że może być Ci ciężko ale nie możesz stwarzać problemu, tym bardziej  gdy go jeszcze nie ma.

Dlatego radzę ze szczerego serca na samym początku Twojej drogi, wrzuć na luz. Zrób badania, zadbaj o siebie by móc powiedzieć :

  1. Mam dobre wyniki,
  2. Zdrowo żyję,
  3. Daję sobie czas.

Paulina May Kistella

http://www.mkbiuro.com.pl/

Paulina May Kistella
Paulina May Kistella

Jestem mamą 3 letniej Zuzi oraz rocznej Poli. W wolnym czasie miłośniczką literatury, Zumby oraz nieustannej pracy w kierunku rozwoju osobistego. Dotychczas pracowałam jako Dyrektor Regionu w sektorze usług finansowych. Obecnie poszukuję ambitnego wyzwania zawodowego. www.mkbiuro.com.pl

  • Karolina Jarosz Bąbel

    O tak, nie ma co od razu zarzucać sobie że to moja wina, warto zmienić styl życia na zdrowszy, obydwoje na tym skorzystamy i mama i przyszły maluszek 😉

  • Badania zawsze warto robić, nie ważne czy to planując ciążę czy też nie!